Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 06 Haziran 2023 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Burhaniye, Şeker Otunun Merkezi Olacak

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, geçtiğimiz yıl yapılan şeker otu (stevia) ekiminden olumlu sonuç alınırken, ilçenin bitkinin merkezi olacağı bildirildi.
Selahattin Güvenç’in yaptığı ekimden olumlu sonuç alınması, yetkilileri harekete geçirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, kaymakamlığın desteğiyle örnek stevia bahçesi oluşturdu. Şeker otu (stevia) tarlası da çok sayıda vatandaşın ilgi odağı oldu. İlçe çiftçilerinin yanı sıra çevre il ve ilçelerden de çok sayıda çiftçi stevia tarlasını ziyaret etmeye başladı.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur ve Stevia Derneği Başkanı Selahattin Güvenç el ele vererek bitkinin ekiminin yaygınlaştırılması için yoğun bir çalışma içine girdi. Çiftçilere bitki hakkında bilgiler verildi. Stevianın yaygınlaştırılması için çalıştıklarını anlatan Stevia Derneği Başkanı Selahattin Güvenç, şeker otu bitkisinin diyabetlilerin tatlı özlemini gidereceğini anlattı.
 
Önümüzdeki yıldan itibaren sözleşmeli ekim yapmayı planladıklarını anlatan Dernek Başkanı Selahattin Güvenç, “Yaptığımız deneme ekiminden çok olumlu sonuçlar aldık. Bu bitki yöremizi sevdi. Valimiz Ahmet Turhan, Kaymakamlığımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü yetkilileri büyük destek verdi. Yöre çiftçilerine 24 bin adet fide dağıtımı için İl Özel İdaresine Proje sunduk. Valimiz Ahmet Turhan, dikim makinesi için destek sözü verdi. Dikim makinesi, dikim maliyetini 10’da bire indirecektir.
 
Önümüzdeki yıldan itibaren en az 500 dekarlık alanda sözleşmeli ekim yapmayı planlıyoruz. Çiftçilere 6 yıl alım garantisi verilecek. Bazı firmalarla kuru yaprak alımı konusunda sözleşme yapacağız. Bu bitki şeker hastalarının tatlı özlemini bitirecek. Kalorisi sıfır olduğu için şeker hastaları bunu bol bol kullanacak. Burhaniye, şeker otunun merkezi olacak” dedi.
 
 

Ekleme Tarihi
26.11.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Burhaniye, Şeker Otu
Link: Burhaniye, Şeker Otunun Merkezi Olacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız