ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
susam 

Susam üretimi dütü

TZOB Genel Bakan Bayraktar, üreticilerin ithal susam fiyatlaryla rekabet edemediini belirterek, üreticilerin yaad pazar problemi ve fiyat tedirginlii sebebiyle susam üretiminde azalma olduunu açklad.
 
ANKARA - Türkiye Ziraat Odalar Birlii (TZOB) Genel Bakan emsi Bayraktar, susam üreticilerinin ithal fiyatlaryla rekabet edemediini, pazar problemi ve fiyat tedirginlii yaad için susam üretiminin dütüünü bildirdi. Geçen yl 131 bin 803 tonluk susam tüketiminin yüzde 87,7'sinin ithalat yoluyla karlandn kaydeden Bayraktar, susam üretimini artrmaya yönelik özel politika uygulanmasn istedi.

Bayraktar, yapt yazl açklamada, Türkiye'de susam üretim alanlarnn azaldn ifade etti. Uluslararas piyasada ham susam fiyatlarnn kilogram bana 1,33 dolar dolaylarnda seyrettiine dikkati çeken Bayraktar, rekabet, pazar problemi ve fiyat tedirginlii yaanmas nedeniyle susam üreticilerinin üretimden çekildiinin altn çizdi. Türkiye'de 25 ilde üretilen susamn üretiminin en fazla Antalya'da yapldn hatrlatan Bayraktar, 2012 ylnda 16 bin 221 tonluk susam üretimine karlk, 131 bin 803 ton olan susam tüketiminin yüzde 87,7'sinin ithalatla karlandn bildirdi.

En fazla ithalat Nijerya'dan

Üretim açnn karlanmas için 2012 ylnda 24 ülkeden ham susam ithalat yapldn kaydeden Bayraktar, u deerlendirmelerde bulundu:

"Ham susam ithalatnn en fazla yapld ülke Nijerya'dr. Bu ülkeyi Etiyopya, Çad, Hindistan, Mozambik, Gine, Sudan izliyor. Dünyada, 2012 ylnda 8 milyon hektar alanda toplam 4,2 milyon ton susam üretimi yapld. Susam üretiminde ilk sray 620 bin tonla Myanmar alrken, bu ülkeyi 610 bin tonla Hindistan, 600 bin tonla Çin izledi. Son 10 yla bakldnda, 2011 ylna kadar her yl artan susam ekim alanlarnn, 2012 ylnda bir önceki yla göre yüzde 5,6 orannda, üretimin ise yüzde 12,7 orannda azald görülüyor. 2011 ylnda 4,8 milyon ton olan üretim, 2012 ylnda 600 bin ton azalmayla 4,2 milyon tona geriledi. Dünyada 2007-2011 döneminde d ticarete konu olan susam miktar 1 milyon tondan 1,4 milyon tona yükseldi. Susam ithalatnda Çin birinci iken, Japonya ikinci, Türkiye üçüncü srada bulunuyor. Dünyann üçüncü büyük üreticisi olmasna karn, 2007-2011 döneminde ithalatn yüzde 89 artran Çin ile 2012 ylnda ekim alanlarnn gerilemesi susam fiyatlarn 2013 ylnda artrd. Uluslararas piyasada kilogram fiyat 1,33 dolar dolaylarnda seyreden ham susamn fiyat bu yln Ocak-Eylül döneminde 1,87 dolara yükseldi."

Susam tarmnn el emeine dayal olarak yaplmasnn üretim maliyetini artrdn, dier yal tohumlara göre verim miktarnn düük oluu nedeniyle de dekardan elde edilen gelirin dier ürünlerle rekabeti engellediini, bu nedenle üreticilerin daha fazla gelir elde edilen ürünlerin ekimine yöneldiklerini belirten Bayraktar, susam üretimini artrmaya yönelik özel politika uygulanmasn istedi.

Susam içerdii ya miktar nedeniyle ya açnn kapatlmasnda önemli bir ürün olduunu ifade eden Bayraktar, susamn dier alanlarda kullanm için ithalat yaplyorken ya tüketimi için düünülmemesi gerektiini, ya tüketimi dnda ihtiyaç duyulan susam üretiminin gerçekletirilerek, ithalatn azaltlmas yönünde çalmalar yaplmas gerektiinin altn çizdi.

Yetitirme süresinin ksal yönünden, hemen hemen her kültür bitkisiyle ekim nöbetine girebilen susamda üretim alanlar ve dolaysyla üretimin ksa sürede artrlabildiini ifade eden Bayraktar, unlar kaydetti:

"Ülkemiz da bamllktan kurtarlabilir. Genel olarak pamuk-buday-susam eklinde üçlü münavebe, en çok yaplan münavebe eklidir. Susamn bu avantaj deerlendirilmelidir. Avantajlarna karn elle yaplyor olmas susamn hasat maliyetlerini artryor. Verim miktar da düük olunca dier ürünlerle rekabet edememektedir. Bu amaçla üretim maliyetlerini azaltc tedbirler alnmaldr. Üretim art için, sözlemeli üretim devreye alnmal, pazar imkanlar geniletilmeli, prim destei verilmeli, dünya fiyatlarnn dütüü yllarda iç piyasay bozacak ürün ithalat önlenmelidir."


http://www.dunya.com/

Ekleme Tarihi
09.12.2013
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: susam, retim, ithalat,tzob
Link: Susam retimi dt
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz