Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Mart 2024 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Padişaha hediye gelen "mantar meşesi"nin değeri geç anlaşıldı

Osmanlı Padişahı Sultan ikinci Abdülhamid'e 135 yıl önce İspanya'dan hediye gönderilen "mantar meşesi", kabuğunun hafifliği, soğuğa ve sıcağa dayanıklılığı, yanmaması gibi özellikleri nedeniyle birçok sektörde "stratejik ürün" olarak kullanılıyor.

Padişah tarafından İzmir Torbalı'da diktirilen fidandan elde edilen tohumlardan, 235 bin fidan üretimi gerçekleştirildi.

Torbalı Fidanlık Müdürü Zeki Demir, yaptığı açıklamada, 1879 yılında İspanya Kralı tarafından Sultan ikinci Abdülhamid'e 6 mantar meşesi fidanı gönderildiğini, bunlardan 4'ünün İstanbul'da saray çevresine, diğer ikisinin o dönem sarayın çiftliği olan İzmir Torbalı'ya gönderildiğini anlattı.

Torbalı ilçesinde PTT binasının önündeki ağacın o dönem gönderilen ve çiftliğin kahyasının diktiği 2 ağaçtan biri olduğunu, diğerinin zamanla kuruduğunu belirten Demir, postane önündeki ağacın 1975'te tespit edildiğini ve ağaçtan toplanan tohumlardan fidan üretilmesinin başarıldığını söyledi.

Kabuğundan elde edilen contanın, birçok iş kolunda kullanılmasıyla stratejik öneme sahip mantar meşesi, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün Torbalı ilçesindeki fidanlıkta 2005 yılında bu yana yetiştirildiğini bildiren Demir, ilk etapta 25 bin fidanla başlayan çalışmalarda bugüne kadar 235 bin mantar meşesi fidanı Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde toprakla buluşturduklarını kaydetti.

Kabuğunun hafifliği, soğuğa ve sıcağa dayanıklılığı, yanmaması gibi özelliklerin mantar meşesinin bir çok sektörde tercih edilmesini sağladığını belirten Demir "Mantar meşesi, özellikle astronotların kıyafetlerinde, kozmik odaların ses ve ısı yalıtımında, otomotiv motorlarındaki contanın yapımında kullanılıyor. İlaç ve gemi sanayisinde, şarap şişelerinin tapalarında, köprü ayaklarında ve demiryollarında titreşim emici malzeme olarak değerlendiriliyor" dedi.

Ortalama 250 yıl ömrü olan ağaçlardan, 9-10 yılda bir ağaç başına 70 kilo kabuk elde edilebileceğini ve kilosunun yurt dışında 200-300 avrodan alıcı bulduğuna dikkati çeken Demir, Portekiz, İspanya, Cezayir gibi az sayıda ülkede yetiştirilen mantar meşesinin, özellikle İspanya ve Portekiz ekonomisinde büyük önemi olduğuna dikkati çekti. Demir, dünyada yılda ortalama 295 bin ton mantar meşesi kabuğu üretimi yapıldığını, iklimi üretime uygun olan Türkiye'nin de bu piyasaya katılması gerektiğini söyledi.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
14.01.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Padişaha hediye gelen, mantar meşesi, değeri geç anlaşıldı
Link: Padişaha hediye gelen 'mantar meşesi'nin değeri geç anlaşıldı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız