ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


TIR krizi bu sektörü datt

Türkiye ve Bulgaristan arasndaki Transit Geçi Belgesi krizi yüzünden 14 gün boyunca iki ülkenin TIR’lar snr kaplarnda bekledi. Bugün ise kriz ald ve uzun TIR kuyruklarna neden olan belge krizi ald. Fakat bu süre içerisinde çiçek sektörünün zarar büyük oldu. 14 gün boyunca depolarda bekleyen çiçek sektöründe TIR krizinin yol açt zararn 10 milyon dolar olduu ifade ediliyor.

Sevgililer Günü için ihraç edilmesi beklenen çiçeklerin snrda solmasndan dolay oluan maliyet ve imaj kaybyla ilgili açklamalarda bulunan Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri hracatçlar Birlii Bakan Osman Badatlolu, "Sevgililer günü bizim yl içindeki en önemli günümüzdü. Tam o gün için sevkiyata çkan trlarn snrda beklemesi, sevkiyatlarn yaplamamas sebebiyle pazar kaçrm olduk. 5 günde pazara ulamas gereken çiçeklerin eriim süresi 14-15 güne kadar uzam oldu. Sevgililer gününde bu mallarn alternatifini salama ansmz da olmad için tazminat ödemek zorunda kaldk” diye konutu.

DAVALAR AÇILMALI
 
Toplamda ise 10 milyon dolar civarnda bir zararlar olduunu belirten Badatlolu "u anda para kaybmzdan daha önemlisi itibar kaybmz oldu, güvenilirliimiz azald. Kadnlar gününde siparilerimizde ciddi zorlanmalar olacak. Aslnda AB'ye göre böyle bir krizin olmas mümkün deildi. Bakanlklarmzn bundan sonraki süreçte Bulgar hükümetinin bu konuda üzerine gitmesi, gerekli hukuki süreci idare ettirmesi, gerekli davalar açlp tazminat alnmas bu tür süreçlerin bir daha yaanmasnn önüne geçebilecektir” dedi.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
14.02.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: TIR krizi, iek sektr, zarar, 10 milyon dolar
Link: TIR krizi bu sektr datt
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz