Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mayıs 2023 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Türkiye'nin havucunu bu mahalle üretiyor

Konya'nın Meram ilçesine bağlı 7 bin nüfuslu Kaşınhanı Mahallesi'nde, 30 bin dekar alanda Türkiye havucunun yaklaşık yüzde 60'ı üretiliyor.

Ülkemizde Hatay Kırıkhan, Ankara Beypazarı ile havuç üretiminde önemli bir yere sahip olan Kaşınhanı Mahallesi'nde yılda 350 bin ton havuç hasat ediliyor.

MAHALLEDE HEMEN HERKES HAVUÇ İŞİ YAPIYOR

Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, Kaşınhanı havucunun dünya genelinde isim yaptığını, rengi ve aromasıyla kalitesini ispatlamış bir havuç çeşidi olduğunu söyledi. Özellikle "nantes" çeşidinin pazar değeri en yüksek havuç olduğunu vurgulayan Baydar, şunları kaydetti:

"Bu tür özellikle yurt dışına ihraç ediliyor. Üretimin yaklaşık yüzde 35'lik kısmı Romanya ve Bulgaristan başta olmak üzere İtalya, Sırbistan, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan gibi dünyanın birçok ülkesine gönderiliyor. Havuç farklı dönemlerde ekilmek suretiyle pazarı daha uzun tutulan bir ürün. Yıl içinde 3-4 defa değişik dönemde ekim yapılarak hasadı yıl içine yayılıyor. Geri kalan kısmı ise soğuk hava tesislerinde depolanarak ihtiyaç halinde tüketime sunuluyor. Ayrıca iç pazarda Akdeniz bölgesinde turistlerin ağırlandığı otellerde çok fazla tüketiliyor."

2013 yılı verimli geçti

Kar yağışı olmaması nedeniyle soğuk geçen günlerde bazı tarlalarda don olduğunu anımsatan Baydar, "Hasadın sonu olması nedeniyle ürünler çok etkilenmedi. Genel itibariyle 2013 yılı oldukça verimli geçti. Fiyat anlamında istikrarlı bir yılı geride bırakan çiftçi, kazandı. Aroması ve rengiyle tutulan bu havuç üreticisinin yüzünü güldürüyor" dedi. Baydar, çiftçinin yüzünü gülmesinde en önemli etkenlerden birinin de bölgede yapılan modern yıkama, paketleme ve soğuk hava tesislerinin olduğunu, bu tesisler sayesinde ürününü uzun süreli elinde tutan üreticinin istediği pazara yönelebildiğini aktardı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
07.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Ankara Beypazarı, Hatay Kırıkhan, Konya Gıda Tarım, havuç
Link: Türkiye'nin havucunu bu mahalle üretiyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız