ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Siyez Buday Artklarndan Organik Kayn Mantar Üretildi

KASTAMONU (HA) - Kastamonu Üniversitesi Mantar Aratrma ve Uygulama Merkezi (KÜMMER) tarafndan yürütülen bilimsel çalmalar sonucunda, hsangazi ilçesinde organik tarm yaplan siyez budaynn üretim sonrasnda kalan artklarndan kayn mantar üretildi.


KÜMMER Müdürü Doç. Dr. Sabri Ünal, merkezin amaçlarndan birinin Kastamonu merkez ve ilçelerinde tarmsal ürün artklarnn deerlendirilerek ekonomiye kazandrlmas olduunu belirterek, bu kapsamda Tosya’daki çeltik saplar, pirinç kavuzlar, Taköprü’deki sarmsak artklarndan kayn mantar üretilmesi çalmalarnn devam ettiini söyledi. Ayrca Ünal, organik siyez budaynn sap ve artklarndan kayn mantar üretiminin oldukça verimli olduunu ifade ederek, ksa sürede mantar oluumu saladn ve çalma sonuçlarnn umut verici olduunu kaydetti.
 
Dünyada çounlukla ‘Verimli Hilal’ olarak adlandrlan Anadolu topraklar ile Filistin ve Kuzey Irak’ da içine alan bölgede yetitirilerek, sofralara a, sürülere yem olan Siyez Buday’nun günümüzde Türkiye topraklar içerisinde birkaç noktada azmsanmayacak miktarda da hsangazi ilçesinde yetitirildiine dikkat çeken Ünal, “Siyez buday hsangazi’nin tarihi ve besin deeri yüksek olan ayn zamanda genetik yapsn Hititlerden bu yana koruyan nadir ürünlerinden biridir” dedi.
 
 
 

Ekleme Tarihi
17.03.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Siyez Buday Artklarndan, Organik Kayn Mantar, retildi, mantar
Link: Siyez Buday Artklarndan Organik Kayn Mantar retildi
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz