ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Tbbi ve Aromatik Bitkileri Çaltay Balad

MALATYA (HA) - Malatya’da, ‘Tbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczaclk ve Ormanclktaki Önemi’ konulu çaltay balad.
 
nönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarm Fakültesi Konferans Salonu’nda bugün balayan ve yarn sona erecek olan ‘Tbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczaclk ve Ormanclktaki Önemi’ konulu çaltayn açl konumasn yapan nönü Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, böylesi bilimsel çalmalara destek verdiklerini bildirip, daha önceden de alç ve ceviz çaltay yaptklarn hatrlatt.
 
Aromatik ve tbbi deeri olan bitkilerin ekonomiye katma deer kattna dikkat çeken Çelik, Türkiye gibi gelimi ve gelimekte olan ülkelerde dövizin yurt dna gitmemesi bakamndan Tbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczaclk ve Ormanclktaki önemini anlatt.
Orman Genel Müdürlüü Odun D Bitkiler Daire Bakan Fuat anal da cari açn kapatlmas ve dövizin yurt dna fazla gitmemesi için ilaçlarn Türkiye’de üretilmesinin önemini anlatp, “Odun d ormanlarda yetien biyolojik çeitlilikler ülkemizde yeterince vardr. Ancak bunlarn ilenmesi gerekmektedir. Afyonkarahisar’da Tbb Aromatik Merkezi kuruldu. Bu gibi merkezlerin arttrlmas gerekiyor. Biyolojek çeitliliimizi üretime dönütürmeliyiz” ifadelerini kulland.
 
Elaz Orman Bölge Müdürü Ziya Polat ise odun d bitkisel örünler eczaclk ve tbbi alanlarda Osmanl’dan beri kullanlmaktadr. Ancak bunun günümüzde yaygnlatrlacak eczaclk ürünleri ormanlardan daha fazla üretilmelidir” dedi.
 
nönü Üniversitesi Rektör Yardmcs ve Eczaclk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. smail Özdemir de unu söyledi:
 
“Corafi yaps nedeniyle yeryüzünde floristik zenginlik açsndan önemli bir yere sahip olan Türkiye, Tbbi ve Aromatik bitkiler yönünden de dünyann en önemli ülkelerinden birisidir. Eski çalardan beri halk ilac ve baharat olarak halk tarafndan kullanlan tbbi ve aromatik bitkiler, tad ekonomik deer nedeniyle gda, ilaç ve kozmetik endüstrisi için de öneme sahiptir.
 
nönü Üniversitesi Eczaclk Fakültesi ile Elaz Orman Bölge Müdürlüü tarafndan bugün ve yarn düzenlenecek olan ‘Tbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczaclk ve Ormanclktaki Önemi’ konulu çaltay kapsamnda, tbbi ve aromatik bitkilerin eski çalardan beri önemi, ormanclk, tp ve eczaclk alanlarnda ticari ve halk arasnda kullanm, günümüzdeki durumu, ekonomik deeri, mevzuat, gelecei gibi konularda birbirinden deerli bildiriler sunulacak ve sonuçlar tartlacaktr. Çal tayda sunularak tüm bildiriler çarl niteliinde olup ‘Bildiri Kitab’ halinde katlmclara sunulacaktr.”
 
Özdemir, “Dünyann gelimi ülkeleri özellikle tedavide bitkisel kaynaklara yönelmi durumdadr. Tedavide kullanlan ilaçlarn önemli bir ksm doal kaynakl ilaçlardan olumaktadr. Doal kaynakl ilaçlarn kullanm oran gelimi ülkelerde yüzde 60, gelimekte olan ülkelerde ise yüzde 4 civarndadr. Dünya salk örgütü verilerine göre yaklak 20 bin bitki, tbbi amaçla kullanlmaktadr. Dünyada bitkisel droglar için balca ticaret merkezleri Almanya (Hamburg), ABD (New York) ve Hong Kong'dur.
Türkiye'nin birbirinden çok farkl yeryüzü ekilleri ve deiik iklim tipleri barndrmas, zengin bir biyolojik çeitliliin gelimesine neden olmutur. Ülkemiz Tbbi ve Aromatik bitkiler bakmndan dünyann en önemli ülkelerinden birisidir. Ancak bu kadar çeitlilie ramen bitki yetitiricilii ve ihracat bakmndan istenilen düzeyde bulunmamaktadr. Çok az tbbi ve aromatik bitkinin ticareti yaplmaktadr” dedi.
 
 

Ekleme Tarihi
21.03.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Tbbi ve Aromatik Bitkileri, altay Balad, Malatya
Link: Tbbi ve Aromatik Bitkileri altay Balad
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz