ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 06 Haziran 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


FAO’ya göre hububat bu yl bereketli olacak

Buday, msr, pirinç ve soya fasulyesinde bu yl yüzde 15’e varan üretim art bekleyen FAO, ne dünyann baz yerlerindeki kurakl ne de Ukrayna’daki karkl tehdit sayyor.
 
Türkiye’de bu kn kurak geçmesi nedeniyle tarmsal üretimin olumsuz etkilenecei kayglar yaanrken FAO (Birlemi Milletler Gda ve Tarm Örgütü) dünyann geneli için bu yln ‘bereketli’ geçeceini öngördü. FAO bünyesindeki Tarm Piyasas Bilgi Sistemi (AMIS) tarafndan yaymlanan piyasa görünümü raporunda, bu yl buday, msr, pirinç ve soya fasulyesi arznda art beklendii ifade edildi. Raporda, önde gelen hububat üretici ve ihracatçlarndan Ukrayna’nn içinde bulunduu jeopolitik kriz de ele alnd. Ukrayna’nn hububat ihracatnn yavalayabilecei ancak dier üretici ülkelerdeki üretim artnn bunu fazlasyla dengeleyecei belirtildi. Özellikle soya fasulyesi görünümünün Güney Amerika’da son haftalarda yaanan olumsuz hava koullarna ramen pozitif olduu vurguland. Raporda balca hububat türlerine ilikin u öngörülerde bulunuldu:

“2013/14 sezonunda bir önceki sezona göre, buday üretiminin yüzde 8.5 artla 716 milyon tona, msr üretiminin yüzde 15 artla 1 milyar 6 milyon tona, pirinç üretiminin yüzde 0.4 artla 494 milyon tona ve soya fasulyesinin yüzde 6 artla 283 milyon tona çkmas bekleniyor. Ayrca, buday, msr, pirinç ve soya fasulyesi ihracatnda da art olaca öngörülüyor.”

Raporda fiyatlara da deinildi ve Uluslararas Hububat Konseyi’nin (IGC) verilerine yer verildi. Buna göre, bir önceki aya göre art göstermekle birlikte 2014 ubat aynda 2013ubat’na kyasla buday fiyat endeksinin yüzde 15, msr fiyat endeksinin yüzde 24.7, pirinç fiyat endeksinin yüzde 15.3 ve soya fasulyesi fiyat endeksinin yüzde 4.2 daha düükolduu kaydedildi.

‘Türkiye’de salkl tahmin için mays ayn görmeliyiz’

stanbul Tüccarlar Kulübü Gda ve Tarm Komisyonu Bakan ve Orgin Tarm Yönetim Kurulu Bakan Alper Önel, piyasalarn, bu yl kuraklk nedeniyle hububat rekoltesinin düecei endiesi tadn belirterek, “Piyasalar rahatlatacak haber Birlemi Milletler Gda ve Tarm Örgütü’nden geldi” dedi. BM Gda ve Tarm Örgütü’nün (FAO) rekoltelerde ciddi oranlarda yükselme beklediine dikkat çeken Önel, bununla birlikte özellikle Türkiye için salkl rekolte tahmini yapmak için mays ayn görmek gerektiini vurgulad. FAO raporundaki Ukrayna vurgusuna da dikkat çeken Önel öyle dedi: “Ukrayna dünya hububat piyasalarnn önemli oyuncularndan olup net ihracatç durumunda. Türkiye’nin de bu ülkeden önemli miktarda hububat ve yal tohum ithalat yaptn unutmamalyz.”
  
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
27.03.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: FAO, buday, pirin, msr, Ukrayna, hububat
Link: FAOya gre hububat bu yl bereketli olacak
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz