Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 18 Nisan 2024 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Ankara’nın Tiftik Üretimi Artıyor

ANKARA (İHA) – Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, TÜİK verilerine göre Ankara’nın simgesi durumunda olan tiftik üretiminin geçen yıla oranla yüzde 29, son beş yıla göre de yüzde 70 oranında artış gösterdiğin söyledi.
 
Her fırsatta Ankara hayvancılığının geliştiğini söylediklerini belirten Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, TÜİK verilerinin de bunu kanıtladığını söyledi. Temel, 2013 yılı verilerine göre Ankara’nın süt, yapağı, bal ve tiftik üretiminde artış gösterdiğine dikkat çekerek, “Son dönemde ilimizde hayvancılığa yapılan yatırımlar gittikçe artıyor. Verilen destek ve teşviklerle hem işletme sayımızda hem de hayvan sayımızda önemli artışlar yaşanıyor. Son beş yılda büyükbaş hayvan sayımız yüzde 34, küçükbaş hayvan sayımız da yüzde 48 oranında arttı. 2009 yılında 218 bin civarında olan büyükbaş hayvan sayımız 2013 yılında 294 binlere, 637 bin civarında olan küçükbaş hayvan sayımız ise 946 binlere ulaştı. Bu sayılar her geçen gün artıyor” dedi.
 
Ankara’nın topografik yapısı itibariyle küçükbaş hayvancılık için çok uygun olduğunu ve Ankara’da küçükbaş hayvancılık için önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Temel, özellikle ismini Ankara’dan alan Ankara keçisinden elde edilen tiftik üretiminin üzerinde titizlikle durduklarını kaydederek, “2009 yılında 75 bin 839 olan tiftik keçisi sayımız geçen yıl 85 bin 749’a, bu yıl da 89 bin 385’e yükseldi. Tiftik üretimimizde ise son beş yıla oranla yüzde 70, geçen yıla oranla ise yüzde 29 oranında artış olması bizleri sevindirdi. Ancak tiftik üretiminin Ankara’da bu açıklanan rakamlardan daha fazla olduğunu biliyoruz. İnanıyorum ki Ankaralı üreticiler bundan sonra da tiftiğe sahip çıkacak ve tiftik üretimimiz artmaya devam edecektir” ifadesini kullandı. 
 
 

Ekleme Tarihi
31.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Ankara, tiftik keçisi, tiftik, hayvancılık
Link: Ankara’nın Tiftik Üretimi Artıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız