ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 06 Haziran 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Uluda'n Ormanlar Böcek Tehdidi Altnda

BURSA (HA) - K aylarnn kurak ve scak geçmesi Uluda'daki çam ormanlarn olumsuz etkiledi. Çam kese böceklerinin normalden fazla üremesi üzerine alarma geçen orman ekipleri, yangnlardan daha büyük tahribata yol açan bu zararllara kar terminatör böcekler kullanacak.
 
Kn yumuak geçmesi ve scakln mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi Uluda’daki çam ormanlarn tehdit ediyor. Tarm arazilerinde kullanlan kimyasal ilaçlarn da eklenmesiyle artan çam kese böcekleri, Bursa’nn esiz manzarasn tehlike altna sokuyor. Çam kese böcekleriyle mücadeleye biyolojik olarak devam eden Bursa Orman Bölge Müdürlüü, çam kese böceklerinin popülasyonunu dengeleyebilen terminatör böcek üretimine hz verdi. Ormanlarn doal dengesinin zaman zaman zarar gördüünü ifade eden Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Cokun, çam kese böcekleriyle 2 ekilde mücadele ettiklerini dile getirdi.

Cokun, “Böcekler ve mantarlar tabiatta geri dönüüm yapyor. Ormanda doal bir denge vardr. Bu doal denge bir noktada zarar görürse böceklerde art meydana geliyor. Çam kese böcei de bu böceklerden birisidir. Biz çam kese böceine iki ekilde müdahale ediyoruz. Bunlardan birisi adack yöntemi dediimiz yöntemdir. Bu böcekli yerleri keserek adacklara yerletiriyoruz. Bunlarn etraf su ile çevriliyor ve böcekler buradan çkamyor. Bu ekilde böceklerin saysn azaltyoruz. En önemli mücadele yöntemimiz ise biyolojik mücadeledir. Çam kese böcekleriyle beslenen ve adna terminatör böcek dediimiz böcekleri laboratuvar ortamnda üretiyoruz. Bu böcei üretip bilahare çam kese böceinin zarar verdii ormanlk alanlara brakyoruz. Bu böcek çam kese böceini yiyerek besleniyor. Bu sayede çam kese böceinin popülasyonunu azaltm oluyoruz. Bu sene k çok hafif geçti. Mevsim normallerinin üzerinde scaklk yaadk. Dolaysyla bu böcein çoalmas için uygun bir ortam oldu. Baharn erken gelmesi de çam kese böceklerinin yaygnlamasna zemin hazrlad. Biz mücadele çalmalarmza devam ediyoruz” dedi.


"ORMANLARDA YÜZDE 30 VERM KAYBI YAANABLR"
 
Çam kese böceklerinin çam aaçlarna yüzde 30 orannda etki ettiini dile getiren Cokun, “Çam kese böceklerinden dolay aaçlar tamamen kurumuyor. Aaç sarslyor. Artm kayb dediimiz olay meydana geliyor. Bilimsel çalmalara göre büyümede yüzde 30 orannda bir artm kayb oluuyor. Özellikle tarm alanlarnda kimyasal ilaçlama yaplmas, çam kese böcekleriyle beslenen böcekleri de ortadan kaldryor. Dolaysyla çam kese böcei says çoald. Her tarafta görmeye baladk. Biz bu mücadelemize terminator böceklerinin üretimini her geçen yl arttrarak devam ediyoruz. Vatandalarmz ormana yakn yerlerde kimyasal mücadele konusunda daha hassas olmaldr. Bu çam kese böcekleri insana alerji yapar. Meraktan dolay bu böceklerle temas etmemeliyiz. Aksi halde büyük bir kant olur. Mücadele olmazsa çam kese böcei artar ve kayplar çoalr. Bu bir hastalk. Mücadele edilmezse çam ormanlarnda verim kayb olur. Bu yüzde 30 orannda olabilir. Aacn geliimi yavalar” dedi.
 
 

Ekleme Tarihi
11.04.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Uluda, Ormanlar, Bcek Tehdidi Altnda, orman, Bursa
Link: Uluda'n Ormanlar Bcek Tehdidi Altnda
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz