Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mayıs 2024 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


"Kaba yem üretiminin hızla artırılması gerekiyor"

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Çayır ve mera arazilerinin üretim kapasiteleri, uygun ıslah ve kullanım yöntemleriyle 4-5 yılda 3 kat artırılabilir" diye belirtti.

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kaba yem üretiminin hızla artırılması gerektiğini bildirdi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, Türkiye'de sığır sayısının 14,4 milyon, koyun sayısının 29,2 milyon, keçi sayısının 9,2 milyonu aştığını belirterek, bununla birlikte yem ihtiyacının da gittikçe arttığını ifade etti. Kaba yem ihtiyacı için çayır ve meraların ıslah edilmesinden başka çare olmadığını belirten Bayraktar, çayır ve mera arazilerinin üretim kapasitelerinin, uygun ıslah ve kullanım yöntemleriyle 4-5 yılda 3 kat artırılabileceğini kaydetti.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta istikrarlı bir gelir elde edilmesi, üretim sürekliliğinin sağlanması ve uluslararası rekabet için yem üretiminin artırılması gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan sayısı sürekli artan Türkiye'de bunları doyurmak için kaba yem üretiminin hızla artırılması gerekir. Kaliteli kaba yemin üretim maliyetlerini düşürdüğü bir gerçek. Özellikle sığır yetiştiriciliğinde temel sorun çiğ süt fiyatlarından kaynaklanıyor. Üreticiye yeterli gelir sağlanamazsa, üreticinin maliyetleri düşürülemezse, geçmişte olduğu gibi üretici üretimden çekilir, ineğini kasaba götürür, hem süt üretimi hem de et üretimi sıkıntıya girer. Ülke de geçmişte olduğu gibi milyarlarca dolar döviz ödeyerek sıkıntıyı aşmaya çalışır. Bütün bunların olmaması için süt tüketimi artırılmalı, çiğ süt fiyatlarında istikrar sağlanmalıdır."

Bayraktar, hayvancılıkta en önemli maliyet unsurunun yem olduğunu belirterek, yemin uygun maliyetle ancak çayır ve meralardan elde edilebileceğini bildirdi.

Dünya genelinde hayvansal ürün sektöründe söz sahibi ülkelerin rakiplerine göre fiyat avantajları bulunduğunu ifade eden Bayraktar, "Ürün satışından elde edilecek kar ile ürün maliyeti arasındaki ters orantı sebebiyle, maliyet kalemleri arasında en büyük payı alan yem ve yem ürünlerine ait giderler büyük önem taşıyor. Hayvancılıkta kaba yem ihtiyacının karşılanması ve et-süt maliyetlerin düşürülmesi bakımından çayır ve meraların önemi büyük" değerlendirmesinde bulundu.

TZOB Başkanı Bayraktar, toplam 14,61 milyon hektar olan çayır ve mera arazilerinin geliştirilmesi, tespit ve tahsis çalışmalarının en kısa sürede tamamlanması gerektiğini kaydetti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
11.04.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: TZOB, Şemsi Bayraktar, yem
Link: 'Kaba yem üretiminin hızla artırılması gerekiyor'
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız