Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2023 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


GÜBRETAŞ, 10 bin fidanı toprakla buluşturdu

Sosyal sorumluluk projeleriyle tarım sektörüne öncülük eden GÜBRETAŞ, İstanbul'da 10 bin fidanı toprakla buluşturdu.

İSTANBUL - Türkiye'nin en köklü kuruluşlarından biri olan Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (GÜBRETAŞ), ÇEKÜD işbirliği ile GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı'nda 10 bin fidanı toprakla buluşturdu. İstanbul Çekmeköy'de düzenlenen fidan dikim törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta ve çok sayıda davetli katıldı.

"Her fidan gelecek nesillere 'mektup' niteliği taşıyor"

Törende konuşan GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, dikilen her fidanın gelecek nesiller için bir mektup niteliği taşıdığını söyledi. Kutlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim değerlerimizde toprakla ve tarımla uğraşmak ya da bir ağaç dikip yetiştirmek, bir insanın gelişimine katkıda bulunmak kadar önemli görülmüştür. Diktiğimiz her fidanın, gelecek nesillere yazılan bir 'mektup' olduğunu düşünüyorum. Yarım yüzyılı aşan bu sürede GÜBRETAŞ, sektörde birçok yeniliğe öncülük ederek büyüdü, gelişti, değişti. Ama GÜBRETAŞ için kuruluşundan bu yana değişmeyen şeyler de oldu: Bu topraklar için değer üretmek çabası."

GÜBRETAŞ'ın son yıllarda yatırımlarını sosyal sorumluluk projeleriyle desteklediğinin altını çizen Kutlu, "Kurulduğumuz tarihten bu yana her zaman Türkiye'nin en büyük şirketleri arasında yerimizi korurken, özellikle son 10 yıldaki atılımlarımızla sektörün uluslararası oyuncularından biri olma yolunda adımlar attık" dedi.

"Bu topraklara değer katıyoruz"

GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta ise, törende yaptığı konuşmada, "Bu fidanlar kök saldıkça büyüyecek, ülkemizle birlikte büyüyecek. GÜBRETAŞ olarak biz de daima bu topraklara değer katma çabasını sürdürerek, istikrarlı yükselişimizi gelecek yıllara taşımak için çalışıyoruz" dedi.

GÜBRETAŞ'ın sosyal sorumluluk projelerinin odağında toplumsal fayda ve eğitim olduğunu ifade eden Balta şöyle devam etti: "Bu topraklardan aldığımız gücü yine bu toprakların hizmetine sunmak hedefiyle sosyal sorumluluk alanında da sektörümüze öncülük ettik. GÜBRETAŞ'ın yıllardır sürdürdüğü bu sosyal sorumluluk çalışmalarının merkezinde toplumsal fayda ve eğitim vardır. İskenderun ve Kocaeli'nde bu dönem yaptırdığımız okulların yanı sıra, 2007'den beri ziraat fakültesi öğrencilerine özel eğitim bursu ile destek oluyoruz. Bunun yanı sıra çiftçilere ve sektördeki ziraat mühendislerine yönelik eğitim faaliyetlerini de sürdürüyoruz. Bu anlayışımızın en yeni örneği olan GÜBRETAŞ Hatıra Ormanı ile burada, toprağa bu bakış açımızı dikeceğiz. 10 bin ağacı daha toprakla buluştururken, gelecek kuşaklara 10 bin güzel mektup daha yazdığımızı düşüneceğiz. Bu orman, hepimiz için hayırlı uğurlu olsun."

"Kalkınırken çevreyi korumak imkansızı başarmaktır"

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Türkiye'nin kalkınırken çevreyi koruduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: : "Orman miktarını artıran bir ülke olmamız çok önemli. Eğer Türkiye kalkınamayan, sanayileşemeyen bir ülke olsaydı her yer yeşillik olabilirdi ve bu durumu normal karşılardık. Ancak sanayileşen, inşaatta dünya ikincisi olan, kendi tankını üreten, kendi uçağını üretmeye talip olan bir ülkenin tüm bunları yaparken çevreyi koruması ve ormanlık alanlarını artırası muazzam bir olaydır. Biz kendi kaynaklarımızla büyüyen bir ülkeyiz. Tarım Kredi Kooperatiflerini ve GÜBRETAŞ'ı can-ı gönülden tebrik ediyorum. Ormanlar meselesi öbek öbek gelişmiş bir mesele. Gönül ister ki sadece belli yerlerde değil, her yerde orman olsun. Bunun fiziksel olarak hemen gerçekleşemeyeceğinin farkındayım ancak uzun zaman sonra da olsa bunu başaracağımızı biliyorum. "
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
13.04.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: GÜBRETAŞ, 10 bin fidanı, toprakla buluşturdu, fidan
Link: GÜBRETAŞ, 10 bin fidanı toprakla buluşturdu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız