ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


'Anneler Günü' çiçekçilerin yüzünü güldürecek

Türk çiçek sektörü, Anneler Günü dolaysyla bu yl 36 ülkeye 30 milyon dallk çiçek ihraç etmeyi planlyor.

ANTALYA - Süs Bitkileri ve Mamulleri hracatçlar Birlii Yönetim Kurulu Bakan Osman Badatlolu, geçen yl Anneler Günü döneminde souk hava nedeniyle çiçek veriminde düü yaandn ancak bu yl iklimin sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdüünü söyledi.

Sektörün geçen yl 25 milyon dal çiçek ihracndan yaklak 10 milyon dolar gelir elde ettiini anlatan Badatlolu, "Geçen yl Anneler Günü döneminde 32 ülkeye ihracat yapmtk, bu yl 36 ülkeye 30 milyon dallk bir ihracat söz konusu. Karlnda da 12 milyon dolar gelir beklentisi var" dedi.

Bu yl Afrika ve Arap ülkelerine de çiçek ihraç ettiklerini bildiren Badatlolu, Türkiye'den uçak ve trla pek çok ülkeye çiçek gönderebildiklerini kaydetti.

Badatlolu, ihracatn yaylmasndan da mutluluk duyduklarn dile getirerek, "Anneler Günü sonras ilk hedefimiz Amerika ktasna girmek. Gelecek yldan itibaren Amerikal anneleri de Türk çiçekleriyle sevindirmek istiyoruz. Umut ederim ki Antalya'dan, zmir'den üreticilerin çiçekleri, dünyadaki annelerle buluur" diye konutu.

Badatlolu, çiçek ihracat için bir heyetin ABD'ye gideceini ifade ederek, unlar kaydetti:

"Sektör olarak pazar büyütmek için urayoruz. Amerika'nn çiçek ihtiyacnn yüzde 80'ini Kolombiya karlyor. Amerika, yaklak 700 milyon dolarlk çiçek ithal ediyor. Amerika, en büyük tüketicilerden. Dolaysyla buradan ne kadar pay kapabilirsek sektörümüzün de yüzü o kadar gülecektir. Nasl ki farkl ülkeler Avrupa pazarndan pay alyorsa bizim de o pazarlara açlmamz gerekiyor."

Sektör olarak Amerika ktasna girdiklerinde dünyann merkezine inmi olacaklarn belirten Badatlolu, sektörün kapasitesinin artacan, vizyonunun deieceini vurgulad.

ç pazar için de çiçeklerin sata sunulduuna iaret eden Badatlolu, son yllarda Türkiye'de de çiçek kullanmnn arttn söyledi.

Sevginin en masum dili, çiçek

Osman Badatlolu, Anneler Günü'nde pembe renkli çiçeklerin tutulduunu, bunlarn da pastel renkli buketlerle süslendiini ifade ederek, en fazla karanfilin tercih edildiini bildirdi.

Annelere verilen en anlaml hediyenin çiçek olduuna dikkati çeken Badatlolu, "Karlk beklemeden bizi gelecee hazrlayan annelerimize duygularmz yanstabileceimiz en güzel hediye, çiçek. Çiçek hediye ettiiniz kiinin yüzünde gördüünüz tebessüm, sevginin gücünü anlatyor. Bundan dolay annelerimize çiçek hediye edelim" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
09.05.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: anneler gn, iek, osman baatlolu, iekiler
Link: 'Anneler Gn' iekilerin yzn gldrecek
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz