Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 23 Şubat 2024 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Yerli Tohumlar 

Yerli Tohumlar Çiftçilerin Beğenisine Sunulacak

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) "1007 destekli Türkiye F1 Hibrit Sebze Çeşit ve Nitelikli Hat Geliştirme Projesi" kapsamında geliştirilen yerli kabak, biber, domates ve karpuz tohumları çiftçilere tanıtılacak.

Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de 2004 yılında yüzde 5 seviyelerinde olan yerli tohum üretiminin Ar-Ge çalışmaları sonucu yüzde 50 civarına çıktığını bildirdi.

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı ile TÜBİTAK'ın destekleri sayesinde yerli tohum firmalarının ülkenin ihtiyacını karşılayabilecek seviyeye geldiğini vurgulayan Keleş, "1007 destekli Türkiye F1 Hibrit Sebze Çeşit ve Nitelikli Hat Geliştirme Projesi" kapsamında 2010 yılında başlattıkları çalışmalarda sona yaklaşıldığını ifade etti.

Keleş, projeyle yerli kabak, biber, domates ve karpuz tohumu yetiştirdiklerini aktararak, şu bilgileri verdi:

"Bu projeyi bizimle birlikte Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Çukurova Üniversitesi Bitki Bölümü de ortaklaşa yürüttü. Yoğun çalışmaların ardından üretilen tohumların artık üreticilere sunulma vakti geldi. Kabak için 28 Mayıs, biber için 19 Haziran, domates için 19 Haziran, karpuz için de 16 Temmuz'da özel sektör temsilcilerinin de katılacağı tarla günü düzenleyeceğiz. Bu etkinliklerde tohumlarımız görücüye çıkacak."

Projenin mevcut gen havuzlarının tamamlanarak zenginleştirilmesi, nitelikli hat ve çeşitlerin geliştirilmesi, yeni teknik ve teknolojilerin sektöre kazandırılması ile Türkiye'de yerli hibrit çeşit sayısının artırılmasını amaçladığını vurgulayan Keleş, projenin sonuçlarını sektörle paylaşacak olmaktan mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.
http://www.haberler.com/

Ekleme Tarihi
27.05.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: tarbil,Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi
Link: Yerli Tohumlar Çiftçilerin Beğenisine Sunulacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız