ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

 
Türkiye'de Kekik Üretiminin Yüzde 89'u Denizli'den Karlanyor


Denizli Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Sezgin Kutlu, 1998-2000 yllar arasnda çiftçilere 50'er gr.'lk paketler halinde toplam 35 kg. tohumun bedelsiz datlmasyla balayan kekik üretiminin, bugün Türkiye’nin toplam üretiminin...


Denizli Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Sezgin Kutlu, 1998-2000 yllar arasnda çiftçilere 50'er gr.'lk paketler halinde toplam 35 kg. tohumun bedelsiz datlmasyla balayan kekik üretiminin, bugün Türkiye’nin toplam üretiminin yüzde 89’unu karlar seviyeye geldiini söyledi. Özellikle 2000’li yllardan sonra zmir kekii olarak bilinen riganum oonites L. türünün tarla yetitiriciliine geçilmesiyle kekik üretiminde önemli deiimler yaandn belirten Kutlu, “limizde kekik yetitiriciliiyle ilgili çalmalara, müdürlüümüz tarafndan 1992 ylnda Ege Tarmsal Aratrma Enstitüsü'nden temin edilen kekik fideleriyle balanmtr. Bu fidelerle Baklan ilçemizde 500 metrekare alanda kekik plantasyonu kurulmu, 1993 ylnda bu tarladan temin edilen tohumlarla müdürlüümüze ait jeotermal seralarda kekik fidesi üretilmeye balanmtr. Ardndan 1994 ylnda Çal ilçesi Kabalar köyünde 7 dekar alanda demonstrasyon kurularak, geni katlml tarla günüyle çiftçilerimize tantm yaplm ve üretimiyle ilgili eitim çalmalarna balanmtr.” dedi.

Yaklak 2 bin dekar ekim alanna ulaldn belirten l Müdürü Kutlu, “Bu tarihten sonra kekik üretimi çiftçilerimiz tarafndan benimsenerek, ilimiz genelinde hzl bir ekilde yayl göstermi ve günümüzde 83 bin 445 dekar alanda 12 bin 183 tonluk üretim seviyelerine ulalmtr. Türkiye’de üretilen 13,7 bin ton kekiin 12,2 bin tonu Denizli’de üretilmektedir. Denizli, tek bana Türkiye kekik üretiminin yüzde 89’unu karlar durumdadr. Böylece Denizli, ülkemiz ve dünya kekik üretimi açsndan söz sahibi bir merkez haline gelmitir.” diye konutu.

Baharat, ilaç, kozmetik ve kimya sektörü bata olmak üzere pek çok kullanm alan bulunan kekiin Türkiye’de tbbi ve aromatik bitkiler d ticareti içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olduunu vurgulayan Sezgin Kutlu, “Dünyada kekik d ticaret hacmi, doadan toplananlarla birlikte 13-15 bin ton civarndadr. Bunun yaklak yüzde 80-85’i ülkemiz tarafndan karlanmakta ve yllk 40 milyon lira gelir elde edilmektedir. D ticarete konu olan kekiin önemli bir ksm ise ilimiz tarafndan salanmakta olup dünya kekik üretimi ve ticaretinde Denizli ayr bir yere sahiptir. limizde üretilen kekikler, bata ABD, Almanya, talya, Kanada, Polonya, Hollanda, Fransa, Japonya ve Avustralya olmak üzere pek çok ülkeye ihraç edilmektedir.” dedi.
 
(CHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
24.06.2014
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: kekik, retim, Denizli, kekik retimi
Link: Trkiye'de Kekik retiminin Yzde 89'u Denizli'den Karlanyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz