ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Denizli dnya kekik retiminin yzde 85 

 
Denizli dünya kekik üretiminin yüzde 85'ini yapyor
 
 DENZL - Denizli’nin Pamukkale ilçesi Gözler Mahallesi’nde 1994 ylnda Mehmet Aksoy’un dadan getirerek 1 metrekare alanda deneme üretimiyle balad kekik üretimi, bugün bölgede dünyada üretiminin yüzde 85’ine ulat.
 
Denizli’nin en büyük ilçesi konumundaki Pamukkale’de, 13 bin tonluk dünya kekik üretiminin 12 bin tonu yaplyor. Vali Yardmcs Erol Türkmen, Pamukkale Belediye Bakan Hüseyin Gürlesin, Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Sezgin Kutlu, protokol üyeleri ve birçok çiftçi, Gözler Mahallesi’ndeki hasat balangcna katld. Bakan Gürlesin ve beraberindekiler, ellerine orak alp tarlada kekik hasad yapt. Ardndan adaçay ve lavanta bahçeleri gezildi.

Bakan Gürlesin, Gözler'in dünya kekik üretiminin yüzde 85’inin, Türkiye’nin yüzde 90’nn yapldnn yer olduunu belirterek, “Daha önce tütünle uraan Gözler, bugün kekikte söz sahibidir. Her ortamda yetitirilemiyor. Mehmet Aksoy büyüümüz, 20 yl önce kekik üretiminin öncülüünü yapmtr. 2013 ylnda 12 bin 183 ton üretim yaplmtr. Bu rakam, Türkiye kekik üretiminin yüzde 90’na tekabül etmektedir. Dünyadaki kekiin de yüzde 85’i burada üretiliyor. Bu bizim için övünç kaynadr ve üzerinde durulmas gerekir. Bu daha fazla katma deer yaratacaksa takipçisi oluruz. u an kilosu 5–6 lira ediyor. Baharatlk oluyor, suyu çkyor ve ya çkyor.” dedi.

Vali Yardmcs Türkmen ise çiftçilerin farkl ürünlere yönelmesinin önemli olduunu ifade ederek, “Tarm tekilatmz bunun öncülüünü yapyor. Burada da bunun en güzel örneini görüyoruz. Kekik, geleneksel ürünlerden çok daha fazlasn kazandryor.” diye konutu. l Müdürü Kutlu da, “20 yl önce bu topraklarda tütün yetitirilirdi. O dönemlerde, daha fazla gelir elde edilmesi yönünde alternatif ürün aray vard. Bölgede merakl ve yenliklere açk çiftçilerle kekik üretilmeye baland. kekik, aromatik tbbi bir bitkidir. Dünyada kekik üretimi 13 bin ton civarndadr, bunun 12 bin tondan fazlasn biz üretiyoruz. Maddi açdan üreticiyi tatmin ettii için üretim alan hzla gelimektedir. Organik çeit üretimiyle ilgili çalma yapyoruz. Lavanta, adaçay gibi bitkiler de üretiliyor. Ülkemizde bunun büyük oranda bir aç vardr. Üretimin arttrlmasna gayret ediyoruz.” dedi.

DENEMEYLE BALAYIP DÜNYADA SÖZ SAHB OLDULAR

Kekii ilk kez yetitirerek bölgede öncülük yapan Aksoy ise unlar söyledi: “1994’te bölgedeki ilk kekik üretimi ben yaptm. Bu memlekette hiç kekik üreten yoktu. Dadan getirdiim kekii 1 metrekare alanda denedim ve sonraki yllar geni alanlarda yetitirmeye baladm. 20 ylda büyük yol katettik. Köylü vatandalara da önerdim, onlar da benimsediler. Kekikten, lavantadan ve adaçayndan, hepsinden memnunuz. Dolarla satlyor, gelirimiz çok iyidir.”(CHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
27.06.2014
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: Denizli dnya kekik retimi
Link: Denizli dnya kekik retiminin yzde 85'ini yapyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz