ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Bu Köy Fransa’ya Örnek Olacak!

Isparta’nn Keçiborlu ilçesine bal Kuyucak köyü, sessiz sedasz balad lavanta üretimiyle kraç ve susuz arazileri deerlendirmekle kalmad, isizlik yüzünden kente göçü de önledi.
 
Emekli olup köyüne yerleen Kuyucakllar, lavanta üretiminin merkezi saylan Fransa’ya rakip olmak üzereler.

EMEKL ZYA DOAN’IN ÖRNEK OLACAK LAVANTA GRM

Isparta’nn Keçiborlu ilçesine bal Kuyucak köyünde ürettii lavantalarla örnek bir krsal kalknma modeli ortaya koyan Ziya Doan, bölgenin adn dünyaya duyurmay baard. Ziya Doan’n youn göçle boalan köylere örnek olacak hikayesi, 1999 ylnda balyor. 30 yl kamuda çalan ve tarmla hiç bir ilgisi bulunmayan Doan, “köylü çocuu olmam, toprakla har neir büyümem beni bu ie çekti” diye anlatyor lavanta üretimi giriimini.

LAVANTA YETMED, BALINI DA ÜRETT

Emekli olduktan sonra köyüne yerleip bahçe ile uramay hayal eden Doan, Kuyucakl köylüler gibi lavanta ve gül yetitirmeye balar. Balangçta hobi olarak balayan lavanta ilgisi giderek tutkuya dönüür ve giderek genilettii lavanta bahçesinde bal üretimine de balar. Gül ve lavanta üretiminin yaygn olduu Kuyucak ve bölgesinde arclk için çok uygun olduunu kefeden Doan, ee dosta ikram ederek balad bal üretimini de çok geçmeden baaryla sonuçlandrr. Bu gün ylda yaklak 1 ton lavanta bal ürettiini söyleyen Doan’n imdiki hedefi ise ürettii ballarn marka tescilini yaptrmak.

‘ARAZLER BO KALMASIN DYE BALADIM’

Kuyucak’taki babadan kalma tarlasnda yedi dekarlk alanda lavanta üretimi yaptn söyleyen Doan, araziler bo kalmasn diye hobi olarak balad bu ii gelitirerek bölgeye örnek olmu. Lavanta üretiminin yannda amatör olarak arclk yapmaya balayan Doan, arclkla ilgili kitaplar okuyarak ve iin uzmanlarndan püf noktalarn örenerek ksa sürede usta bir bal yetitiricisi olmu. Ylda yaklak bir ton lavanta arlkl bal ürettiini söyleyen Doan’n imdiki hedefi ürettii baln marka tescilini alarak ülke geneline ulatrmak.

FRANSIZ GRMC ÖRNEK OLDU

Kuyucak’taki lavanta üretiminin kendisinden önce baladn anlatan Doan, 1970′li yllarda lavantann anavatan olarak bilinen Fransa’dan bölgeye gelen bir giriimcinin, Kuyucak köyünde kiralad bir arazide üretime baladn söylüyor. Fransz giriimcinin ürettii lavanta bitkisinin dallarndan kopararak köylülerin de üretime baladn anlatan Doan, bugün Kuyucak köyünün arazilerinin yaklak yüzde 70′inin lavantayla kapl olduunu söylüyor.

BR KEZ DKLYOR, 25 YIL ÜRÜN VERYOR

Bu ii oldukça sevdiini anlatan Doan, lavanta üretiminin incelikleri konusunda da bilgiler verdi. ubat ile Nisan aylar aras ilk dikimi yaplan bitkinin çok yllk ve çalms olduunu söyleyen Doan, “lavanta bir kez dikimi yapldktan ilk yl çiçeklenmiyor ancak daha sonra yaklak 20-25 yl ürün vermeyi sürdürüyor. Haziran ve Temmuz aylarnda tpk yonca biçer gibi hasadn yapyoruz. Biçtiimiz lavantalar kurutarak tohumlarn ayryoruz. Kuru çiçek olarak ya da, tazeyken yan çkartarak satyoruz. Kuyucak köyünde yediden yetmie hemen herkes lavanta üretimiyle geçiniyor. 30 dekar lavanta tarlas olan da var, 70 dekar olan da var” dedi.

CVAR KÖYLERE STHDAM SALIYOR

Lavanta üretiminin oldukça keyifli olduunu söyleyen Doan, taze olarak satlan lavanta çiçeklerinin kilosunun 75 kuru, kurusunun ise 5,5 TL’den alc bulduunu belirtiyor. Ürünlerini stanbul’dan gelen tüccarlarn yansra Isparta çevresindeki aromatik ya üretimi yapan fabrikalara sattklarn kaydeden Doan, Kuyucakl lavanta üreticilerinin hasat zaman civar köylere istihdam saladn da sözlerine ekledi.

LAVANTA KOZMETK VE LAÇ SANAYNN GÖZDES

Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgesinde üretimi yaplan lavanta, eimli, kraç ve susus arazilerde yetiiyor. Kozmetik endüstrisinde ve ilaç sanayiinde ham madde olarak kullanlmasnn yannda güçlü bir antiseptik ve sakinletirici olarak kullanlan ho kokulu bitki ayrca Hepatit- B ve Hepatit- C hastalar için uygulanan lavanta kürü ile destekleyici tbbn sk bavurduu yöntemlerden biri olarak biliniyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
18.07.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Fransa, Isparta, lavanta
Link: Bu Ky Fransaya rnek Olacak!
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz