ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 30 Mays 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Ankara'da 'yeil altn' hasad balad

Çengelköy bademi denilen salatalklarn yetitirildii ve turu ticaretine balanld Çubuk'ta yllk yaklak 15 bin ton civarnda turuluk salatalk hasad yaplyor.

Çubuk'ta 'yeil altn' olarak tabir edilen turuluk salataln hasadna baland. Türkiye'nin turu ihtiyacnn önemli bir bölümünün karland Çubuk'ta, köylülerin bir ksm geçimini salatalk üretiminden salyor. Çengelköy bademi denilen salatalklarn 1950 ylndan bu tarafa yetitirildii Çubuk'ta yllk yaklak 15 bin ton civarnda turuluk salatalk hasad yaplyor. lçede turu üretiminde kullanlmak üzere yaklak 4 bin 200 dekar alanda salatalk ekimi yapldn söyleyen lçe Gda, Tarm ve Hayvanclk Müdürü Cengiz Akbayrak, turu üretimiyle birlikte bu rakamn her yl arttn belirtti.
Salatalk hasadnn sektöre ve ilçeye hayrl uurlu olmasn dileyen Akbayrak, unlar söyledi:

DOLU ZARAR VERD
 
"Yaklak 4 bin 200 dekarlk bir alanda salatalk, yaklak 3 bin 500 dekar alanda domates, bin dekara yakn da biber ekimi yapld. 30 Mays itibariyle meydana gelen doludan dolay ilçemizde 35 köy ve mahallemizde özellikle sebzede ciddi anlamda zarar meydana gelmiti. Bu ürünlerin tekrar yeniden ekimi yapld. Normal artlara göre örnein salatalkta bir buçuk ila üç ton arasnda bir verim beklerken, bu sene bir buçuk ile iki buçuk tona yakn bir verim bekliyoruz. nallah istediimiz ölçülerde bir verim elde ederiz. Çubuk turusunun hammaddesi olan salataln yüzde 80'ine yakn Çubuk'ta yetitiriliyor. Yaklak 20'lik ksm ise dardan ilçemize getiriliyor. Turunun hammaddesinin tümünü ilçemizde karlaya bilmek için seracl tevik ediyoruz. Ümit ediyoruz ki dardan turu malzemesi almak yerine darya turu malzemesi de göndereceiz. Tüm çalmalarmz bu yönde."

TURUYA ÖZEL SALATALIK
 
Kendilerine ilk ürünlerin geldiini belirten Çubuk Tadm Turular Gda Mühendisi Fatih Takesti, hava scaklklarnn artmasnn baz bölgelerde hasad yaklak 10 gün erken balattn ifade etti.
 
Her cins salatalktan Çubuk turusu olmadn hatrlatan Takesti, "Bize tarladan gelen salatalklar boylarna ve geniliklerine göre burada 1 numara, 2 numara ve 3 numara olarak snflandryoruz. En arkada da turu olmayan malzemeleri ayryoruz ve onlar üreticiye iade ediyoruz. Bunlar kasalara koyduktan sonra imalat ksmna geçiriyoruz. lk bata süreç bu ekilde iliyor. Yamur, dolu olmad sürece bu ylda iyi bir üretim bekliyoruz" diye konutu.

ÜRETC VERMDEN MEMNUN
 
Gökçedere Mahallesinde turuluk ürünler ürettiini kaydeden salatalk üreticisi smail Erkan, hasada yeni balamalarna ramen verimin oldukça iyi olduunu ifade etti.
 
Yaklak 10 yldr salatalk ekimi yaptn vurgulayan Erkan, "Turuluk salatalk ekimi yaprak geçimimizi salyoruz. Her yl 50 dekar salatalk ve 15 dekar domates ve biber ekimi yapyorum. Son yllarda örtü alt sebze üretimi de yapmaya baladk. Ürün hasad için tarlada 40 içi çalyor. Daha ilk mahsul olmasna ramen verim normal ve bu yl tahminime göre 100 tonun üzerinde salatalk bekliyorum" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
22.07.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: engelky bademi, salatalk, Ankara
Link: Ankara'da 'yeil altn' hasad balad
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz