ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 29 Mays 2023 Pazartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Çiçek ihracatna komu freni

Komu ülkelerde yaanan iç savalar nedeniyle çiçek ihracatnda art, beklenenden daha az gerçekleti

Süs Bitkileri ve Mamulleri hracatçlar Birlii Bakan Osman Badatlolu, komu ülkelerde yaanan iç savan çiçek ihracatn olumsuz etkilediini bildirdi.

Badatlolu, yapt açklamada, yln 7 aynda gerçekletirilen kesme çiçek ihracatnda bekledikleri rakama ulaamadklarn söyledi.

Çiçek ihracatnda Avrupa ülkelerinin yan sra Rusya, Ukrayna ve Irak’n önemli bir pazar oluturduuna iaret eden Badatlolu, geçen yl, önceki yla göre Irak’a ihracatn yüzde 100 arttn, bu yl ise artn yüzde 4′te kaldn kaydetti.

Ukrayna’da da ayn sknty yaadklarn belirten Badatlolu, her yl austos ve eylül aylarnda Ukrayna’ya ihracat çklar olduunu ancak bu yl henüz bir çk yapamadklarn ifade etti.

Komu ülkelerdeki sorunlarn çiçek ihracatndaki hedefi de olumsuz etkilediine deinen Badatlolu, “7 aylk dönemde ihracatta beklediimiz yüzde 30′luk art, yüzde 15 olarak gerçekleti. ç sava yaayan komu ülkelerdeki küçülmeler bizi etkiledi” dedi.

- “2023 hedefi 500 milyon dolar ihracat”

Yunanistan’daki ekonomik krizin yansmalarnn da devam ettiini bildiren Badatlolu, bu ekonomik kriz nedeniyle bu ülkeye çiçek ihracatnn ciddi ölçüde dütüünü vurgulad.

Badatlolu, Avrupa pazarna daha fazla arlk vermeye baladklarn, Hollanda, Almanya ve ngiltere’nin önemli bir pazar olduunu ifade etti. Kesme çiçekte rakip ülkeler Kolombiya ve spanya’nn pazarlarn kapmaya çaltklarn anlatan Badatlolu, öyle konutu:

“Yl sonuna kadar 100 milyon dolarlk ihracat yapmay hedefliyoruz. 2023 yl hedefimiz de 500 milyon dolarlk ihracat. Bunu baarmak için ABD, Avrupa’nn deiik ülkeleri, Asya ülkeleri gibi farkl alanlara gidiyoruz. Her gittiimiz bölgeye ihracat gerçekletirmeye çalyoruz.”

Badatlolu, Antalya, zmir gibi bölgelerde yaz döneminde duran çiçek üretimini, Isparta ve Burdur’a tadklarn anlatt.

Yaz üretiminde yaklak 800 dönüm üretim alanna ulatklarn ve 100 milyon dallk üretim gerçekletirdiklerini söyleyen Badatlolu, bu üretimden yaklak 15 milyon dolar girdi beklendiini ifade etti.

Isparta ve Burdur’da ekim ay sonuna kadar üretimin devam edeceine deinen Badatlolu, bu bölgelerde yaklak bin 500 kiiye istihdam salandna iaret etti.
 
 
 
 
(AA)
 
 

Ekleme Tarihi
19.08.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: iek ihracat, Osman Badatlolu, iek, ihracat
Link: iek ihracatna komu freni
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz