ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 29 Mays 2023 Pazartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Çiftçi tbbi bitki ekecek

Erciyes Üniversitesi, bata kanser olmak üzere birçok hastala kar kullanlan ilacn hammaddesi niteliindeki tbbi ve aromatik bitki üretimine balad.

STANBUL - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tarmsal Aratrma ve Uygulama Merkezi (ERÜTAM), bata kanser olmak üzere birçok ilacn hammaddesinde kullanlan tbbi ve aromatik bitki üretimine balad.

ERÜ Rektör Yardmcs Prof. Dr. Abdulhakim Cokun, Türkiye’nin bitki çeitlilii açsndan dünyada sayl ülkeler arasnda bulunmasna ramen bunu ürünü, ekonomik katkya dönütüremediini söyledi.

Yüzyllardr ülke genelinde yetien bitkilerin farkna varlamadn, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanlan bitkilerin neredeyse tamamna yaknnn ithal edildiini anlatt.

Öncelik kekikte

ERÜ olarak bu soruna el atmak istediklerini dile getiren Cokun, unlar kaydetti: “Bu yl için 30 dönümde ada çay, melisa, ekinezya, tbbi papatya, civan perçemi, kantaron, 4 çeit tbbi nane, 2 çeit tbbi kekik, lavanta gibi tbbi ve aromatik bitki ektik. Önümüzdeki yl 100 dönüme, bir sonraki yl 300 dönüme ekim yapacaz. Alanla birlikte bitki çeidini de artracaz. Ticari özellii arlkl olan birkaç bitkiyi ekeceiz. Bölgeye uyacan düündüümüz, hem ulusal hem uluslararas pazar pay yüksek olmas nedeniyle u an öncelikli kekik gibi görünüyor. Yaptmz aratrmalara göre, dünyadaki tbbi ve aromatik bitki pazar 80 milyar dolar buluyor. Türkiye’nin toplam ithalat yllk yaklak 1 milyar dolar. Toplam üretimimiz ise sadece 100 milyon dolar. ERÜ olarak ülkenin tbbi bitki üretimine destek vereceiz.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
27.08.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: ifti, Tbbi bitki, ERTAM, Erciyes
Link: ifti tbbi bitki ekecek
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz