ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


450 kiloluk bal kaba yetitirdi

SAKARYA’nn Akyaz ilçesindeki geni arazisinde balkaba üreten Fadl Uzak, bu yl en büyüü 450 kiloya ulaan dev kabaklar yetitirdi.
 
Uzak, geçen yl 515 kiloya ulaan balkaba yetitirdiini bu yl ki hedefininin 600 kilo olduunu ancak dolu ya nedeniyle bunun gerçeklemediini söyledi.

Akyaz’ya bal Ormanköy’deki geni arazisinde 30 dönüm arazi üzerine ekilmi ceviz bahçesi bulunan, bunun yan sra dier arazilerinde msr ve dier sebzelerden yetitiren Fadl Uzak, geçtiimiz yllarda ABD’de gördüü dev balkabaklarndan yetitirmek için tohum getirtti. Tanesi 100 dolar bulan tohumlar eken ve geçtiimiz yl en büyüü 515 kiloya ulaan kabaklar üretmeyi baaran Fadl Uzak, bu kez geçen yl ürettii kabaklarn tohumlarn ekti. Kabaklar büyüme aamasndayken birkaç kez meydana gelen dolu nedeniyle hedefledii 600 kiloluk ürünlere ulaamad. 
MAKNESYLE KALDIRILDI
 
En büyüü 450 kilo gelen dev kabaklar dün tarladan 8 kii ve i makineleri ile kaldrp kamyona yükleyen Fadl Uzak,"Bu sene daha da büyük kabak üretip rekor krmakt hedefimiz. Hava artlar kötü gitti. stediimiz gibi gübre veremedik. Her sene yarasa gübresi veriyorduk bu sene yarasa gübresi yeterli gelmedi. En büyük iki kabamz malesef bu seviyeye geldikten sonra patlad. Onlar daha da bakmlyd. u anda yaklak 450 kilo büyüklüünde kabamz var. Bunlarn tohumlarn geçen sene ABD’den getirmitim ama bu sene onlardan elde ettiim tohumlar ektim."
 

ABD'de imdiye kadar üretilen en büyük kabak..
 
 
REKOR 900 KLO LE ABD’DE
 
Sakarya’da kuyumcu dükkanlar da bulunan Fadl Uzak, en büyük kabak rekorunun u anda 900 kiloyla ABD’de olduunu, kendisinin geçen yl 515 kiloya ulatn da hatrlatarak, "Hedefimiz ABD’nin ürettii kabaa ulamak. Bu kabaklar ABD’de cips yapyorlarm. Bunlarda yenir ama bizim beyaz kabamz kadar lezzetli deildir. Bunlar Adapazar’nda kabak tantm için belli yerlere koyacaz. Ayn zamanda Adapazar’nda kabak çeirdei üretimi de var. Ama asl üretilen Adapazar’nn beyaz kaba ünlü. Beyaz kaban lezzetini hiçbir yer tutmuyor. Düzce, Polatl, Eskiehir ve Bolu ekiyor ama Adapazar’ndaki lezzet hiçbir yerde yok. Ürettiimiz büyük kabaklar çeitli yerlerde sergileyeceiz" dedi.

Fadl Uzak, Adapazar kaba ekimini de yaptn ve özel bakmla bu kabaklarda da 150 kiloya ulaan üretim gerçekletirdiini söyledi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
06.09.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: dev kabak, kabak, rekor, bal kaba
Link: 450 kiloluk bal kaba yetitirdi
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz