Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 11 Aralık 2023 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Bursa Veteriner Hekimler Odası, kurbanlık alımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve etlerin tüketilmesi ve saklanması konusunda vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Vatandaşların kurbanlık alırken dikkat etmesi gereken en önemli özelliğin sağlıklı olması gerektiğini belirten Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, bunun hem İslami açıdan, hem insan sağlığının olumsuz etkilenmemesi için zorunlu olduğunu söyledi.
 
Bayrama sayılı günler kala kurban pazarları hareketlenirken, Bursa Veteriner Hekimler Odası, kurbanlık alımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve etlerin tüketilmesi ve saklanması konusunda vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, "Kurban kesinlikle besili ve sağlıklı olmalı. Fiziksel ve psikolojik hastalığı ya da özrü bulunmamalı. Küçükbaşlarda küpeli olmasına, büyükbaşlarda veteriner hekim sağlık raporu olmasına dikkat etmeli. Sağlam kurban etlerinin lezzet ve vitamin kaybı olmaması için de saklanma koşullarının önem taşıyor. Kesilen etleri 24 saat sonra tüketmeli. Etler en az 6 saat beklettikten sonra buzdolabından alınmalı" diye konuştu.
 
Büyük ve küçükbaş hayvanlarda aranan yaş kriterine dikkat edilmesini isteyen Sağlam, sağlık yönünden göz önüne alınması gereken hususlara da değinerek, şu uyarılarda bulundu:
 
"Küçükbaş hayvanların kulak küpesi, büyükbaş hayvanların veteriner sağlık raporu olmalıdır. Hayvanların sağlıklı ve verimli olması önemlidir. Zayıf, yeni doğum yapmış ya da ileri düzeyde gebe hayvanları kurban olarak kesemeyiz. Ağız, burun, göz, meme veya cinsel organlarından akıntı gelmesi hastalık belirtisidir. Ayrıca rahat nefes alamayan ve öksüren hayvanları da sağlıklı kabul edemeyiz. Ağız ve burun içinde yaralar bulunmamalı. Hayvanda kene, pire gibi parazitler olmamalı. Sindirim sistemi rahatsızlığı olan hayvanlar ile vücudunda ödem oluşmuş ve topal olan hayvanlar kurban edilemez. Ayrıca hayvanın psikolojik açıdan da sağlık olması gerekir. Saldırgan, aşrı tepki veren ya da çevreye karşı ilgisiz olması, hayvanın ruh sağlığının bozuk olduğunu gösterir."
 
Vatandaşların hayvanın fiziksel özelliklerine bakarak verimli olup olmayacağını anlayabileceğini ifade eden Sağlam, hayvanı göğüs çevresinin geniş olması, kuyruk sokumu ve kalçanın dolgun ve yuvarlak olması, sırt çizgisinin düz ve dolgun olması ve boynun kısa ve etle dolu olması gibi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.
 
Kurban etlerinin saklanması ve tüketilmesiyle ilgili de önemli uyarılarda bulunan Sağlam, kurban etlerinin hemen tüketilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Sağlam, "14 derecenin atında, hava almadan en az 5-6 saat bekletilip etin soğutulması gerekiyor. Kesilen hayvanın kanının tamamen akıtılması önemlidir. Hemen tüketirseniz çok sert olması nedeniyle hazmı da zordur. Bekleme yaparsak, kaslar ete dönüşür ve yumuşar. En uygunu 24 saat sonra yemektir. Etlerinin öncelikle güneş görmeyen yerlerde temiz kaplarda bekletilip, daha sonra tüketilmesinin, ya da buzdolabına konulması çok önemlidir. Etin buzdolabında 0-2 derecede 6 gün, buzlukta ise 2 hafta saklanabilir. Derin dondurucu da yanı -18 derecede 3 ay süreye çıkabilir. Etlerin buzları çözüldükten sonra tekrar buzdolabına konulması son derece sakıncalıdır" dedi. 
 
 
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
30.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: kurbanlık, Kurbanlık hayvan, kurbanlık nasıl seçilir
Link: Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız