ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Hasat gecikti, ürünler zamland

Ksa süre önce düüe geçen bakliyat fiyatlar tekrar yükselite. Son bir haftada pirinç 20, fasulye 40 mercimek 60 kuru zam gördü.

Erken ekilen çeltikte de söküm iinin son yalar nedeniyle yaplamadn bildiren Reis “Pirincin yüzde 90’ hala tarlada. Bir de okullarn açlmas ve bayram öncesi olmas nedenleriyle talep artt. Ekimkasm sonuna kadar çeltik hasad bitmez. Fiyatlar hasattan sonra düüe geçer. u anda pirinçte 20 kuruluk yükseli var. Bu pirinç fabrikalarnn belirledii fiyat” dedi. Fasulye fiyatlarnda geçtiimiz süreçte yüzde 30’a varan düü yaandn hatrlatan Reis, "Fasulye hasad da Türkiye’nin ihtiyacn rahatlkla karlayacak fakat beklentilerin biraz altnda kalan rekolte nedeniyle fiyatlar 30- 40 kuru yükseldi. Mercimek fiyatlarnda ise durum biraz farkl. Türkiye’nin mercimek ithalatnn büyük ksmn yapt Kanada’da sorun olduu belirtiliyor. Bu nedenle ithal mercimein fiyat yukar yönlü seyrediyor. thal mercimekte yaanan fiyat art yerli mercimek fiyatlarn da tetikliyor. u anda yerli krmz mercimek 3.40’tan 3.80’e, ithal krmz mercimek 3’ten 3.30’a, sar mercimek 4’ten 4.30’a, yeil mercimek ise 3.20’den 3.80 liraya yükseldi" diye konutu.

thal mercimekte yaanan sknt ürünün fiyatn yukar çekiyor diyen Reis sözlerine öyle devam etti: "En geç ocak ayna kadar ucuz bir pazar bulunarak, fiyatlar dengeye oturacaktr. Fiyatlarda düüün yaknda gerçekleecek. Bu düüün ne kadar olaca ise belli deil."

Gönen pirinç 4.30’dan 4.50’ye, Baldo pirinç 4’ten 4.20’ye, Osmanck ise 3’ten 3.20 TL’ye çkarken, 8-9 mm 7.5- 8 mm fasulyenin fiyat 4.20’den 4.50 TL’ye, barbunya fiyat ise 5.80’den 6.20 TL’ye yükseldi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
25.09.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Bakliyat, hasat, pirin, Reis Gda, Barbaros Reis
Link: Hasat gecikti, rnler zamland
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz