ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Pirinç çeltiinden lastik üretecek

Dünyann önde gelen lastik üreticilerinden Goodyear, pirinç çeltii kullanarak çevre dostu, yakt tasarrufu salayan lastikler üretecek. irket, daha önce arazi doldurmak için kullanlan pirinç çeltiinden lastik üretiminde fayda salayacak.

Konuyla ilgili yazl açklama yapan Goodyear Teknoloji Bölümü Bakan Vekili Joseph Zekoski, "Goodyear, pirinç çeltiinin kabuunu kullanarak, lastik üretmesinin yan sra arazilere doldurulan pirinç çeltii atklarnn miktarn düürmeye de yardmc olacak. Bu da Goodyear’n doaya ve inovatif yaklamlara olan duyarlln gösteriyor." dedi. Goodyear’da pazara sunduklar lastiklerin, hem gelitirilmesinde kullanlan malzemeleri ve üretim süreçleri, hem de performanslar açsndan daha çevreyle dost hale getirmeye odaklandklarn söyleyen Zekoski, "Lastiklerimizin yakt verimliliini de artrmak için Hava Basnc Koruma Teknolojisi (AMT - Air Maintenance Technology) gibi yeni yöntemler gelitirmeye ve lastiin üretiminde kullanlan petrol-bazl malzemeler yerine soya ya gibi yenilenebilir kaynaklar kefetmeye devam edeceiz." ifadelerine yer verdi.

Birlemi Milletler Gda ve Tarm Örgütü’nden alnan bilgiye göre, her yl dünya çapnda 700 milyon tondan fazla pirinç hasat ediliyor ve bu süreçte ortaya çkan pirinç çeltiinin ortadan kaldrlmas ise çevre açsndan oldukça zorlu bir durum oluturuluyor. Bunun sonucunda, arazilere doldurulan atklarn miktarn düürmek ve elektrik üretmek için çeltikler yaklyor. Yaklma sonucu ortaya çkan silika maddesi lastik kaplama ileminde d lastik kauçuk yüzü ile kartrlyor. Bu da lastiin dayankllnn artmasna ve yuvarlanma direncinin azalmasna yardmc olarak yakt tasarrufu salyor. Ayrca lastiin slak yüzeylerdeki çeki gücünü de artryor.
 
 
 
 
 
(CHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
08.10.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Goodyear, pirin eltii, lastik
Link: Pirin eltiinden lastik retecek
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz