ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Pirinçte rekolte düük fiyat art kapda

Türkiye bu yl iklim deiiklii dâhil birçok unsur nedeniyle gdada büyük bir fiyat art yayor. Hem üretici hem de tüketiciler ise merakla bu ylki hasadn nasl olacan bekliyor.

Eylül ay sonunda çeltik hasadna baladklarn belirten Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Bakan Mehmet Erdoan, ilk ürünlere bakarak bu ylki rekoltenin geçen yla kyasla yüzde 20 orannda düük olaca öngörüsünde bulundu. Erdoan herhangi bir önlem alnmamas halinde fiyatlarn önemli oranda artaca yönünde uyard.

Türkiye’nin pirinç üretiminin büyük bir bölümünü karlayan Edirne’nin psala ilçesindeki tarlalar, eylül sonu itibariyle yeni ürünlerini vermeye balad. Ancak zamansz gelen ar yalar, iklim deiiklii ve kuraklk nedeniyle verim üreticilerin beklentilerini u ana kadar karlam görünmüyor.

Ekilen araziler yüzde 10 darald

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Bakan Mehmet Erdoan, psala’daki çeltik hasadnn 29 Eylül’de baladn belirtirken hasadn ekim ay sonuna kadar sürmesini beklediklerini dile getirdi. lk alnan ürünlere bakarak bir deerlendirme yapan Mehmet Erdoan, geç ekim ve uygunsuz hava koullar nedeniyle tarla veriminin düük kaldn söyledi. Bu yl ekilen arazide de yüzde 10’luk bir daralma olduuna dikkat çeken Mehmet Erdoan, “Dolaysyla toplam olarak bu ylki rekoltenin geçen yldan yüzde 20 civarnda noksan olmasn bekliyoruz” dedi.

klim deiikliinin etkisi büyük

Bata iklim deiiklii olmak üzere ürün veriminde düüklüü etkileyen birçok faktör olduunu kaydeden Mehmet Erdoan öyle devam etti: “Bildiiniz gibi biz tohum ekimini mays – haziran aylarnda yaptk. Ancak ar yalar nedeniyle ekimlerde gecikmeler ve istenmeyen aksaklklar yaand. Araziler darald. klim deiiklii nedeniyle de hasatta beklediimiz verimi alamayacamz zannediyoruz.”

Artan gda fiyatlarna ilikin hükümetin önlem almasnn rahatlatc bir etken olacan vurgulayan Mehmet Erdoan, “Herhangi bir siyasi müdahale olmaz ise fiyatlarn önemli oranda artmasn bekliyoruz. Zaten yüksekte seyreden gda fiyatlar tüketiciyi çok etkilemi durumda. Hasat bitmeden önlem alnmas gerçekten çok önemlidir” eklinde konutu. Erdoan, düük rekolteye karn u ana kadar elde edilen ürün kalitesinde herhangi bir problem görünmediinin de altn çizdi. 
 
 
  

Ekleme Tarihi
14.10.2014
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Sezon pirin, pirin, rekolte, fiyat
Link: Pirinte rekolte dk fiyat art kapda
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz