ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  Yazarlarimiz » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler

 
 
 smail Uural

 
 
 
Gdada büyük buluma

Dünya nüfusu 1950 ylnda 2,5 milyard. Aradan 64 yl geçti, rakam 7 milyar at. 2050'de ise insanolu 9,5 milyara yaklaacak. Nereden nereye deil mi? Hani derler ya bu scaa kar m dayanr? Tabii dayanmaz, onun için Malthus'un "Felaket teorisi" gerçeklemedi ve insanlk gda yüzünden büyük bir çöküle karlamad, ama yine de her gün ortalama 1 milyar insan gece yataa aç giriyor. Sklkla yazlarmda yer verdiim gibi gdann küresel ve ulusal ölçekteki stratejik önemi de her geçen gün artyor. Daha da artacak. Sektör sürekli artan tüketim ve yeni yatrmlarla bütün dünyada büyümeye devam ediyor. Türkiye bu alanda çok büyük avantajlar tayor, bunu hep vurguluyoruz. zmir ise tam bir gda mallar üretim cenneti olmaya aday. Aslnda zmir bölgesi demek gerekiyor, Aydn ve Manisa hatta Denizli ve Mula'y da kapsayan bir bölgeden söz ediyorum. Çünkü bu iller birbirini tarm, gda üretimi ve sanayi yönünden çok güçlü biçimde destekliyor. te böyle bir ortamda gerek sektörü bir araya getirmek, gerekse gdann büyük katma deeri konunda farkndalk yaratmak amacyla önemli bir etkinlii önümüzdeki hafta zmir'de yaayacaz. Gençiz Fuarclk Genel Müdürü Osman Gençer ile FOODEX zmir Gda ve Gda Teknolojileri Fuar'n konutuk.

LK DEFA YAPILIYOR
Osman Gençer, "Fuarmz 23 – 26 Ekim tarihlerinde Kültürpark Uluslararas Fuar Alannda gerçekleiyor. Sizinle aylar önce bu projeyi ayrntsyla konumutuk. O günden bu yana büyük mesafe aldmz söylemek isterim. Tabii en büyük engelimiz böyle bir fuarn zmir'de ilk defa yaplyor olmasyd. Aslnda bilindii üzere gda, içecek ve teknolojileri sektörü çok geni boyutlar tayor. Yan sra zmir gdada Türkiye'nin en önde gelen ili konumunda. Ayrca bu çapta tematik ve sektörel bir fuar da zmir'e fazlasyla yakyor. u an itibaryla Türkiye'nin birçok yerinden kurulu ve firma katlmc olarak yer alm durumda. Dediim gibi ilk defa olmann getirdii baz sorunlar dnda gelimelerden memnunuz. Hele önümüzdeki yllar için bir hayli umutluyuz" diyor.

 
 

SEKTÖRÜ BEKLYORUZ
Gençer son olarak u deerlendirmeyi yapyor: "Amacmz yakn bir gelecekte FOODEX zmir'in uluslararas nitelik kazanmas. Daha dorusu zmir, uluslararas bir gda merkezi olma vizyonunu tayorsa, bu Fuar bir kilometre ta olacak diye düünüyoruz. O yüzden gda, içecek ve teknolojileri sektörü içinde yer alan herkesi 23 – 26 Ekim arasnda Kültürpark'ta bekliyoruz. Bu büyük bulumada çeitli ve önemli etkinliklere imza atacaz. Yabanc heyetleri arlamann dnda birinci gün gda israfna özellikle dikkat çekmek maksadyla 'Bilinçli Gda Tüketimi" konulu bir panel düzenliyoruz. Cumartesi günü ise süt ve süt teknolojileri alannda son gelimeleri içeren bir etkinlik daha gerçekleecek. Önemli konumaclarmz ve sunumlar var. Sektör temsilcileri, ziraat ve gda mühendis ve teknikerleri, veteriner hekimler ile birlikte ilgili bütün örencilerin bu panelleri kaçrmamasn tavsiye ediyorum. FOODEX zmir ile bölgemiz yeni ve çok güçlü bir fuar daha kazanm olacak."Ekleme Tarihi
17.10.2014
Ekleyen Kii
ismail uural
Etiketler: smail Uural,gda


Payla | |
 DER YAZILARI